Adult Team Alberta Photos and Results

See the NDFC website for All Nationals Results

2018 Team Alberta—Drummondville, Quebec

Back (L-R): Darryll Walsh (Coach), Nicki Rolls, Ivan Eddy, John Hannon, Steve Russell, Shaun Narain, Logan Crooks, Shawn Currie, Jim Edwards, Mike Dwyer

Front (L-R): Crystal Chiasson, Sandi Orr (Provincial Director/Coach), Michelle Spicer, Wenda Carter, Alex Foulds, Sarah Spocchi, Linda Wilder, Angelina Palumbi, Cindy Der (Coach)

2017 Team Alberta—Saint John, New Brunswick

Back (L-R): Lesley Johnston (Coach), John Hannon, Shawn Burt, Tim Prokop, Terry Watson, Dion LaViolette, Mike Dwyer, Jim Edwards, Keith Giles, Kelly Shapka (Coach)
Front (L-R): Angelina Palumbi, Cindy Der, Crystal Chiasson, Ivy Wieshlow, Linda Wilder, Alex Foulds, Linda Ledingham, Michelle Spicer, Sandi Orr (Provincial Director/Coach)

2016 Team Alberta—Richmond, British Columbia

Back (L-R): Dion LaViolette, Shawn Burt, Crystal Chiasson, Laura Nett (Coach), Nicki Rolls, Mike Dwyer, Gardner Poucette, Jim Edwards, Keith Sheppard, Tim Prokop, Scott Lee
Front (L-R): Michelle Spicer, Trish Pelechosky, Brittany Tomchuk, Ivy Wieshlow, Darlene Howarth, Wenda Carter, Krystie Lewis, Brenda Dietrich (Coach), Sandi Orr (Provincial Director/Coach)

2015 Team Alberta—St. Catharines, Ontario

Back (L-R): Shawn Burt, Shawn Currie, Jim Edwards, Keith Giles, John Hannon, Crystal Chiasson, Angelina Palumbi, Lesley Johnston (Coach), Deon Grandy, Dion LaViolette, Shane Harvey, Darryll Walsh (Coach), Rick Arnott
Front (L-R): Sandi Orr (Provincial Director/Coach), Nicki Rolls, Arlene Reuer, Wenda Picard, Ivy Wieshlow, Sandra Milne, Darlene Howarth, Trish Pelechosky

2014 Team Alberta—Halifax, Nova Scotia—CANADA CUP CHAMPIONS!

Back (L-R): Jacques Lessard, Keith Giles, Angelina Palumbi, Nicki Rolls, Ken MacNeil, Shaun Narain, Dion LaViolette, Jim Edwards, Mike Dwyer, Shane Harvey
Front (L-R): Brenda Dietrich (Coach), Sandi Orr (Provincial Director/Coach), Ivy Wieshlow, Jennifer Ravenshorst, Linda Ledingham, Anne Marie Farmer, Barb Lowe-Young, Julie Narain (Coach)

2013 Team Alberta—St. John's, Newfoundland

Back (L-R): Judi Brown, Crystal Chiasson, Shawn Burt, Nicki Rolls, Terry Hayhurst, Ken MacNeil, Jeff Howard, Gerald Gillcrest, Jim Edwards, Keith Giles, Lesley Johnston (Coach)
Middle (L-R): Angelina Palumbi, Ivy Wieshlow, Linda Ledingham, Cindy Hayhurst, Brenda Dietrich (Coach), Krystie Lewis, Alex Foulds
Front (L-R): Jacques Lessard, Shaun Narain, Sandi Orr (Provincial Director/Coach

2012 Team Alberta—Thunder Bay, Ontario—CANADA CUP CHAMPIONS!

Back (L-R): Bob Large, Shaun Narain, Dion LaViolette, Ken MacNeil, Norm Tremblay, Terry Hayhurst, Jeff Howard, Gardner Poucette
Middle (L-R): Jacques Lessard, Anne Marie Coroluick (Coach), Mary Uitbeyerse, Ivy Wieshlow, Cindy Pardy, Margaret Heinermann (Acting Provincial Director)
Front (L-R): Judi Brown, Crystal Brazil, Wanda Earle, Lesley Johnston (Coach), Barb Lazaruk, Linda Ledingham

SPECIAL RECOGNITION: Cindy Pardy WINS Triple Crown!

2011 Team Alberta—Edmonton, Alberta—CANADA CUP CHAMPIONS!

Back (L-R): Jacques Lessard, Ivan Eddy, Keith Way, Terry Hayhurst, Jim Edwards
Middle back (L-R): Fred Seaward (Coach), Rick Arnott, Tim Prokop, Dion LaViolette, Norm Tremblay, Clint Clarkson
Middle front (L-R): Wanda Hobbs, Cindy Pardy, Ivy Wieshlow, Andrea Sorensen-Gilroy, Wenda Carter, Judi Brown
Front (L-R): Brenda Dietrich (Coach), Crystal Brazil, Linda Ledingham, Alexandra Foulds, Sandi Orr (Provincial Director/Coach)

2010 Team Alberta—Gander, Newfoundland

Back (L-R): Trevor Hobbs, Greg Lewis, Keith Way, Rick Arnott
Middle (L-R): Gardner Poucette, Clint Clarkson, Dean Lawson (Coach), Dion LaViolette, Tim Prokop, Lesley Johnston (Coach)
Front (L-R): Brittany Tomchuck, Judi Brown, Barb Lazaruk, Anne Marie Coroluick, Andrea Sorensen-Gilroy, Linda Ledingham, Crystal Brazil
On floor (L-R): Cindy Pardy, Sandi Orr (Provincial Director/Coach)

2009 Team Alberta—St-Hyacinthe, Quebec

Back Row (L-R): Dean Lawson (Coach), Al Traub, Clint Clarkson, Bill McDowall, Rick Arnott, Steve Russell, Trevor Hobbs, Ken MacNeil, Dion LaViolette, Carol Anscombe, Cindy Pardy, Brenda Dietrich (Coach)
Front Row (L-R): Kelly Shapka, Wanda Hobbs, Nikki Huber, Linda Ledingham, Sandi Orr (Provincial Director/Coach), Wenda Carter, Judi Brown, Barb Lazaruk (Missing: Jeff Howard)

2008 Team Alberta—Winnipeg, Manitoba

Upper Row (L-R): Sandi Orr (Provincial Director), Mike Dwyer, Carl Mercer, Rick Arnott, Nathan Poore, Tim Prokop, Ken MacNeil, Trevor Hobbs, Bill McDowall, Fred Seaward, Dean Lawson (Coach), Brenda Dietrich (Coach)
Lower Row (L-R): Wanda Hobbs, Cindy Der, Nikki Huber, Linda Ledingham, Wenda Carter, Judi Brown, Georgina Gibb, Crystal Ensminger, Linda Wilder

SPECIAL RECOGNITION: All 8 Mixed Doubles Teams advanced to the Knockout!

2007 Team Alberta—Saskatoon, Saskatchewan

Upper Row (L-R): Bill Hatter (Provincial Director/Coach), Bill McDowall, Rick Arnott, Ivan Eddy, Carl Mercer, Scott Lee, Fred Seaward, Tim Prokop, Trevor Hobbs, Brenda Dietrich (Coach), Eveyln Adante
Lower Row (L-R): Judi Brown (Alternate/Adjudicator), Lesley Johnston, Cindy Der, Ivy Wieshlow, Wenda Carter, Anne Marie Coroluick, Linda Rubak, Kelly Shapka, Sandi Orr (Coach)

2006 Team Alberta—Halifax, Nova Scotia

Upper Row (L-R): Ivan Eddy, Carl Mercer, Kenny MacNeil, Justin Rorick, Ken Woods, Darren Gunderson, Jeff Howard, Joe Anderson (Coach), Rick Arnott, Bill Hatter (Provincial Director/Coach), Brenda Dietrich (Coach)
Lower Row (L-R): Kelly Shapka, Joni Johnson, Anne Marie Coroluick, Cindy Pardy, Crystal Ensminger, Linda Ledingham, Wenda Carter, Judi Brown

2005 Team Alberta—Victoria, British Columbia

Upper Row (L-R): Ken Woods, Tim Prokop, Pat Robinson, Wayne Morrissey, Bill Hatter (Provincial Director/Coach)
Middle Row (L-R): Linda Ledingham, Cliff Culbert (Team Manager), Jeff Howard, Judi Brown (Team Manager), Ivy Wieshlow, Ken MacNeil, Eugene Earnshaw, John Hill, Chelsea Belley (Team Manager)
Lower Row (L-R): Jayne Osborne, Cindy Pardy, Wenda Carter, Cindy Brown, Anne Marie Coroluick, Ann Marie Farmer

2004 Team Alberta—Summerside, Prince Edward Island

Upper Row (L-R): Pat Robinson (Team Manager), Rick Arnott, Wayne Morrissey, Ken MacNeil, Ken Woods, Fred Seaward, Carl Mercer, Jeff Howard, Greg Lewis, Bill Hatter (Provincial Director/Coach)
Lower Row (L-R): Linda Ledingham, Ivy Wieshlow, Brenda Dietrich, Georgina Gibb, Gayl King, Anne Marie Coroluick, Linda Monks, Judi Brown, Cindy Der (Team Manager)

2003 Team Alberta—Saint John, New Brunswick

Upper Row (L-R): Sharon Fox (Team Manager), Bill Hatter (Team Manager), Rick Arnott, Mike Dwyer, Sean Anderson, Pat Robinson, Carl Mercer, Glenn Fox (Provincial Director/Coach), Jeff Howard, Jose Dela Cruz, Greg Lewis
Lower Row (L-R):  Jean Barclay, Linda Ledingham, Gayl King, Judi Brown, Ivy Wieshlow, Wenda Carter, Carol Anscombe, Anne Marie Coroluick

2002 Team Alberta—Saskatoon, Saskatchewan—CANADA CUP CHAMPIONS!

Upper Row (L-R): Glenn Fox (Provincial Director/Coach), Janet Woods (Team Manager), Bill Hatter (Team Manager), Darren Gunderson, Carl Mercer, Ken Woods, Pat Robinson, Fred Seaward, Scott Collins, Wayne Morrissey, Rick Arnott
Lower Row (L-R): Sharon Fox (Team Manager), Judi Brown, Tracey Hatter, Linda Monks, Crystal Brazil, Lori Earnshaw, Anne Marie Coroluick, Eileen Haddon, Linda Ledingham

2001 Team Alberta—Edmonton, Alberta

Upper Row (L-R): Kevin Thorsteinson (Provincial Director), Bill McDowall, Steve Dalton, Eugene Earnshaw, Carl Mercer, Fred Seaward, Darby Higdon, Ken Woods, Tim Herlin, Gerry Blake, Glenn Fox (Team Manager), Rick Arnott
Lower Row (L-R): Margaret Heinermann, Eileen Haddon, Jean Barclay, Stacy Walker, Gayl King, Judi Brown, Linda Ledingham, Donna Wilson, Kelly Davis (Team Manager), Georgina Gibb

2000 Team Alberta—Gander, Newfoundland

Upper Row (L-R): Roseanne Stannard, Laurie Court, Lori Earnshaw, Eileen Haddon, Kevin Thorsteinson (Provincial Director), Mary Lazaruk, Venice Harrington, Ann Marie Farmer, Kelly Davis (Team Manager)
Middle Row (L-R): Greg Rogers, Carl Mercer, Steve Berry, Eugene Earnshaw, Pat Robinson, Glenn Fox
Lower Row (L-R): Gayl King, Ken Woods, Scott Collins, Suzanne Brook

SPECIAL RECOGNITION: Gayl King WINS Triple Crown!

1999 Team Alberta—Saint John, New Brunswick

Upper Row (L-R): Kelly Davis  (Team Manager), Kevin Thorsteinson (Provincial Director), Rick Arnott, Pat Robinson, Carl Mercer, Fred Seaward, Stuart Dickie, Dale Meeuws, Greg Rogers, Glenn Fox, Jacques Lessard
Lower Row (L-R): Linda Ledingham, Gayl King, Jean Barclay, Laurie Court, Andrea Sorenson-Gilroy, Eileen Haddon, Margaret Heinermann, Amanda Meeuws 

1998 Team Alberta—St-Hyacinthe, Quebec

Upper Row (L-R): Kevin Thorsteinson (Provincial Director), Greg Rogers, Eugene Earnshaw, Rick Arnott, Ken Woods, Tony Halligan, Jacques Lessard, Pat Robinson, Bill Durie, Glenn Fox (Team Manager)
Lower Row (L-R): Pam Chester, Venice Harrington, Roseanne Stannard, Linda Ledingham, Gayl King, Lori Welsh, Laurie Court, Eileen Haddon, Margaret Heinermann (Team Manager)

1997 Team Alberta—Toronto, Ontario

Upper Row (L-R): Len Worrell (Provincial Director), Gary Schlosser, Pat Robinson, Greg Rogers, Tony Halligan, Rick Arnott, Ken Woods, Eugene Earshaw, Jose Dela Cruz, Brent Tyson (Team Manager)
Lower Row (L-R): Margaret Heinermann (Team Manager), Kim Leblanc, Ivy Wieshlow, Roseanne Stannard, Linda Ledingham, Gayl King, Eileen Haddon, Laurie Court, Lori Welsh

1996 Team Alberta—Toronto, Ontario

Upper Row (L-R): Gayl King, Wayne Morrissey, Rick Arnott, Nelson Barrameda, Eugene Earnshaw, Gene Aldoff, Art Banks, Merv Haggar, Tony Martin, Kathy Kerrigan, Lee Richardson (Team Manager)
Lower Row (L-R): Susanne Moriarity, Grace Hall, Ivy Wieshlow, Len Worrell (Provincial Director), Percy Richardson (Team Manager), Eileen Haddon, Laurie Court, Lori Welsh

1995 Team Alberta—Regina, Saskatchewan

Upper Row (L-R): Rick Arnott, Percy Richardson (Team Manager), Mike Kelly, Mike Taplin, Pat Robinson, Art Banks, Eugene Earnshaw, John Hill, Louis McLean, Lorne Behm (Team Manager)
Lower Row (L-R): Lori Welsh, Monica Sanderson, Linda Ledingham, Eileen Haddon, Andrea Sorenson, Laurie Court, Roseanne Stannard, Ivy Wieshlow

1994 Team Alberta—Toronto, Ontario

Upper Row (L-R): Lorne Behm (Team Manager), Mike Kelly, Mike Taplin, Terry Watson, Rob Brzozka, Chris Tattrie, John Hill, Ivan Eddy, Rick Arnott
Lower Row (L-R): Terry Towey, Leah Garron, Linda Ledingham, Eileen Haddon, Andrea Sorenson, Cathy Kerrigan, Lil Skears, Barb Lee 

1993 Team Alberta—St. John's, Newfoundland

Upper Row (L-R): Rick Arnott, John Hill, Tony Halligan, Jim Owen, Simon Hookway, Eugene Earnshaw, Mike Taplin, Greg Lazurak, Lorne Behm (Team Manager)
Lower Row (L-R): Monica Sanderson, Cathy Greene, Lil Skears, Andrea Sorenson, Eileen Haddon, Barb Lee, Arlene Wood, Stacy Walker

1992 Team Alberta—Victoria, British Columbia

Upper Row (L-R): Geoff George, Art Banks, Tony Halligan, J.R. Fagan, Tony Holyoake, Eugene Earnshaw, Mike Taplin, Lorne Behm (Team Manager)
Middle Row (L-R): Mary Lazurak, Monica Sanderson, Lori Welsh, Andrea Sorenson, Laurie Court, Lil Skears, Eileen Haddon
Lower Row (L-R): John Cobb, Linda Wilder, Stacy Walker, Maynard Leibel

1991 Team Alberta—Calgary, Alberta

Upper Row (L-R): Edith Hesson, Art Banks, Eugene Earnshaw, Tony Halligan, Mike Taplin, Greg Lazurak, Tony Holyoake, Frank Cudmore
Middle Row (L-R): Mary Lazurak, Phyllis Duffy, Ken Wright, Stacy Walker, Woody Cooper, Jean Von Hollen, Eileen Haddon, Donald Cooper
Lower Row (L-R): Sandy Manzutti, Lori Welsh, Mary Townsend, Lil Skears

 

To submit Photos for listing on DA Website, please contact the Publicity Director (publicity@dartsalberta.com)