Youth Team Alberta

2014 Team Alberta - Halifax, Nova Scotia

Back row (L-R): Tim Prokop (Coach), Ericson Delangin, Dawson Murschell, Logan Crooks, Roan Hebert, Nate Sheppard, Ryan Storch (Coach)
Front row (L-R): Jessa Laplante, Courtney Kane, Tori Doughty, Jessica Weatherly, Tammy Murschell (Youth Director)

Canada Cup - Bronze
 

     
Junior Male Singles
No medals

 
Senior Male Singles
Ericson Dalangin - Bronze
Dawson Murschell - Silver
 
Junior Female Singles
No medals

 
Senior Female Singles
No medals

 
Junior Male Doubles
No medal
 
Senior Male Doubles
Dawson Murschell
   & Ericson Dalangin - Gold
Junior Female Doubles
Tori Doughty
    & Courtney Kane - Bronze
Senior Female Doubles
No medal
 

 

Junior Mixed
Nate Sheppard & Courtney Kane - Bronze
 
Senior Mixed
Logan Crooks & Jessica Weatherly - Gold
Ericson Dalangin & Jessa Laplante - 5th

2013 Team Alberta - St. Johns, Newfoundland

Back row (L-R): Fred Seaward (Coach), Nicolas Murschell, Logan Crooks, Dawson Murschell, Felicia Boychuk, Jessica Weatherly, Nate Sheppard, Nikolas McNair, Anne Marie Coroluick (Coach), Tammy Murschell (Youth Director)
Front row (L-R): Jenna Kane, Courtney Kane, Riley Osmond, Matyna Gutfreund, Emilee Gillcrist

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver Medal)
Nodor Cup
Unknown

Junior Male Singles
Logan Crooks (Bronze)

Senior Male Singles
Dawson Murschell (Gold)
Junior Female Singles
No Medal

Senior Female Singles
Matyna Gutfreund (
Silver

Junior Male Doubles
Logan Crooks and Nate Sheppard (Silver)
Senior Male Doubles
Nikolas McNair and Dawson Murschell (Gold)
Junior Female Doubles
No Medal
Senior Female Doubles
No Medal
Junior Mixed Doubles
Logan Crooks and Emilee Gillcrist (Silver)
Senior Mixed Doubles
Dawson Murschell and Jessica Weatherly (Silver)
World Cup Qualifier - Male Dawson Murschell    

2012 Team Alberta - Thunder Bay, Ontario

2011y

Left to Right back  row: Fred Seawad (coach), Jessica Weatherly, Logan Crooks, Trevor Hovey, Krystopher Wilhelm
Middle Row: Tammy Murschell (coach), Felicia Boychuk,Matyna Gutfreund, Abbigale Hatter, Nate Sheppard, Nikolas McNair, Dianne Greening (Yoth Director)
Front Row: Kayla Malloy, Shelby McNair

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver Medal - 89 points)
Nodor Cup
Gold Medal
Junior Male Singles
Dawson Murschell (Gold)
Logan Crooks (Bronze)
 
Senior Male Singles
Trevor Hovey (Gold)
Junior Female Singles
No Medal
 
Senior Female Singles
Abbigail Hatter (Silver)
Matyna Gutfreund (Bronze)
Junior Male Doubles
Dawson Murschell & Logan Crooks (Gold)
Senior Male Doubles
No Medal
Junior Female Doubles
No Medal
Senior Female Doubles
Abbigale Hatter & Matyna Gutfreund (Bronze)
Junior Mixed Doubles
Felicia Boychuk & Logan Crooks (Bronze)
Dawson Murschell & Jessica Weatherly (Bronze)
Senior Mixed Doubles
Abbigale Hatter & Trevor Hovey (Silver)
World Masters Qualifier - Male Dawson Murschell America's Cup Qualifier - Male Dawson Murschell NDFC Bursary Shoot Junior Boy Singles - Logan Crooks

2011 Team Alberta - Edmonton, Alberta

2011y
Back row left to right: Steve Dalton (Male Chaperone), Jerahmiah Gutfreund, Logan Crooks, Shaun Narain
Middle row left to right: RCMP Officer, Dawson Murschell, Trevor Hovey, Carrie Price, RCMP Officer
Front row left to right: Dianne Greening (Youth Director), Morganne Boyce, Jenna Kane, Felicia Boychuk, Raelyn Mills-Meunier, Abbigale Hatter, Cathy Janes (Female Chaperone)
Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Gold Medal - 96 points)
Nodor Cup
No Medal
Junior Male Singles
Logan Crooks (Silver)

 
Senior Male Singles
Shaun Narain (Gold)
Jerahmiah Gutfreund (Silver)
Junior Female Singles
No Medal
 
Senior Female Singles
Carrie Price (Silver)
 

2010 Team Alberta - Gander, Newfoundland

2010y
Back row left to right: Carrie Price, Trevor Hovey, Shaun Narain, Luc Ricard, RCMP, Shelby Cire, Robert Cloherty,
Chris Moss, Dawson Murschell
Front row left to right : Dianne Greening, Youth Director, Cathy Janes, Female Coach, Matyna Gutfreund, Morganne Boyce,
Abbigale Hatter, Steve Dalton, Male Coach
Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Gold Medal - 95 points)
Nodor Cup
Gold Medal
Junior Male Singles
Dawson Murschell (Silver)
Robert Cloherty (Bronze)
Senior Male Singles
Shaun Narain (Silver)
Junior Female Singles
Abbigale Hatter (Bronze) 
*World Masters Qualifier*
Senior Female Singles
Carrie Price (Bronze)
Junior Male Doubles
Dawson Murschell / Robert Cloherty
(Silver)
Senior Male Doubles
Shaun Narain *America's Cup Qualifier* / Christopher Moss *World Masters Qualifier*
Junior Female Doubles
Abbigale Hatter / Matyna Gutfreund
(Gold)
Senior Female Doubles
Carrie Price & Morganne Boyce (Silver)
Junior Mixed Doubles
Abbigale Hatter & Robert Cloherty (Bronze
Senior Mixed Doubles
Carrie Price & Shaun Narain (Silver)
World Masters Qualifier - Female
Abbigale Hatter
 
World Masters Qualifier - Male
Dawson Murschell
 
Triple Crown Award
Shaun Narain
Athlete of the Year Award
Shaun Narain

2009 Team Alberta - St. Hyacinthe, Quebec

2009y

Back Row (L-R): Shaun Narain, Jordan Schibler, Cecil Smith, Abbigale Hatter, Kliman Snow, Steve Dalton (Male Coach/Chaperone),
Front Row (L-R): Cathy Janes (Female Coach/Chaperone), Trevor Hovey, Taylor Seal, Kaylene Moss, Karli Peterson, Morganne Boyce, Carrie Price, Shelby Cire, Dianne Greening (Youth Director)

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver - 2nd - 70 points)
NDFC Bursary Shoot
Senior Female Singles - Carrie Price (Champion - $500.00)
Junior Male Singles
Trevor Hovey (Gold - 1st)
*World Masters Qualifier*
Senior Male Singles
Kliman Snow (Bronze - Jt-3rd)
Junior Female Singles
Abbigale Hatter (Bronze - Jt-3rd)
Senior Female Singles
N/A
Junior Male Doubles
Trevor Hovey / Taylor Seal
(Silver - 2nd)
Senior Male Doubles
Kliman Snow / Shaun Narain (Silver - 2nd)
Junior Female Doubles
N/A

Senior Female Doubles
N/A


 

Junior Mixed Doubles
Abbigale Hatter / Trevor Hovey (Bronze - Jt-3rd)
Senior Mixed Doubles
Carrie Price / Shaun Narain (Bronze - Jt-3rd)
Karli Peterson / Kliman Snow (Bronze - Jt-3rd)

2008 Team Alberta - Winnipeg, Manitoba

2008y

Back row left to right: Cathy Janes, Female Coach, Richard Boyce, Shaun Narain, Chris Moss, Bill Hatter, Male Coach, Matthew McIsaac,
Nikolas McNair, Kliman Snow, Dianne Greening , Youth Director
Front row left to right : Carrie Price, Alysha Woodford, Robyn  Chubbs, Karli Peterson, Vanessa Janes, Felicia Boychuk

Overall Team and Individual Results

Canada Cup
Team Alberta (Silver - 2nd - 85 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Silver - 2nd)
NDFC Bursary Shoot
Junior Male Singles - Chris Moss (Champion - $500.00)
 
Junior Male Singles
Chris Moss (Gold - 1st) Shaun Narain (Silver - 2nd)
Senior Male Singles
N/A
 
Junior Female Singles
Carrie Price (Bronze - Jt-3rd)
Senior Female Singles
Vanessa Janes (silver - 2nd)
Junior Male Doubles
Chris Moss/Shaun Narain
(Silver - 2nd)
Senior Male Doubles
Kliman Snow/Matthew McIsaac
(Bronze - Jt-3rd)
Junior Female Doubles
N/A
Senior Female Doubles
N/A
Junior Mixed Doubles
Carrie Price / Chris Moss (Bronze - Jt-3rd)
Senior Mixed Doubles
Karli Peterson / Kliman Snow (Bronze - Jt-3rd)

2007 Team Alberta - Lachine, Quebec

2007y

Upper Row (L-R): Corey Moss (Male Chaperone), Dianne Greening (Youth Director), Cindy Yellowdirt, Chad McIsaac, Kliman Snow,
Matthew McIsaac, Chris Moss, Kyle Lunn, Donna Monks (Female Chaperone), Jake Vanderweit
Lower Row (L-R): Carrie Price, Vanessa Janes, Shelby Cire, Karli Peterson, Brittany Dalton click to read player profiles

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Gold - 1st tied with Saskatchewan - 84 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Silver - 2nd)
Junior Male Singles
Chris Moss
( Gold - 1st)
Senior Male Singles
Kliman Snow
( Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Singles
Carrie Price
( Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Singles
Vanessa Janes
( Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Doubles
Chad McIsaac / Chris Moss
(Silver - 2nd)
Senior Male Doubles
N/A
Junior Female Doubles
N/A
Senior Female Doubles
N/A
Junior Mixed Doubles
Brittany Dalton / Chad McIsaac (Bronze - Joint 3rd)
Senior Mixed Doubles
Kliman Snow / Vanessa Janes (Gold - 1st)
Cindy Yellowdirt / Matthew McIsaac (Bronze - Joint 3rd)

2006 Team Alberta - Saskatoon, Saskatchewan

2006y
Upper Row (L-R): Joel Fox, Adam Luc, Justine Rice, Phillip Daynes, Steve Kenney (Coach), Mike Farmer, Cecil Smith, Kliman Snow
Lower Row (L-R):  Cathy Janes (Coach), Robyn Chubbs, Vanessa Janes, Dianne Greening (Youth Director & Coach), Eryn Smith,
Carrie Price, Cindy Yellowdirt
Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Bronze - Joint 3rd - 76 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Silver - 2nd)
Junior Male Singles
Mike Farmer ( Silver - 2nd )

Senior Male Singles
N/A

Junior Female Singles
N/A
Senior Female Singles
N/A
Junior Male Doubles
Mike Farmer / Cecil Smith
(Gold - 1st)
Senior Male Doubles
Adam Luc / Phillip Daynes
(Silver - 2nd)
Junior Female Doubles
Cindy Yellowdirt / Carrie Price
(Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Doubles
Vanessa Janes / Justine Rice
(Silver - 2nd)
Junior Mixed Doubles
Cindy Yellowdirt / Mike Farmer (Bronze - Joint 3rd)
Senior Mixed Doubles
Vanessa Janes / Adam Luc (Bronze - Joint 3rd)

2005 Team Alberta - Thunder Bay, Northern Ontario

2005y

Upper Row (L-R): Carmen Chapman (Female Chaperone), Mike Farmer, Adam Luc, Jennifer Ivie, Justine Rice, Gavin Earnshaw, 
Clayton Badry, Corey Moss (Male Chaperone)
Lower Row (L-R): Chris Moss, Kliman Snow, Cindy Yellowdirt, Dianne Greening (Youth Director), Kayla Yellowdirt, Karli Peterson, Crystal Daynes
 

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Joint 5th - 44 points)
Nodor Cup
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
N/A
Junior Female Singles
Cindy Yellowdirt
(Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Singles
N/A
Junior Male Doubles
N/A
Senior Male Doubles
Clayton Badry / Gavin Earnshaw
(Silver - 2nd)
Junior Female Doubles
Karli Peters / Cindy Yellowdirt
(Silver - 2nd)
Senior Female Doubles
N/A
Junior Mixed Doubles
N/A
Senior Mixed Doubles
N/A

2004 Team Alberta - Brantford, Ontario

2004y

Upper Row (L-R): Cathy Janes (Female Chaperone), Chris Rennison (Male Chaperone), Adam Luc, B. J. McKay, Shannon Murphy, 
Phillip Daynes, Justine Rice, Crystal Daynes, Dianne Greening (Youth Director)
Lower Row (L-R):   Clayton Badry, Kassie Brown, Christopher Moss, Karli Peterson, Lucas Lamirande, Jerica Davies

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (5th Place - 59 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Gold - 1st)
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
N/A
Junior Female Singles
N/A
Senior Female Singles
Crystal Daynes
(Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Doubles
N/A
Senior Male Doubles
N/A
Junior Female Doubles
Karli Peterson / Jerica Davies (Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Doubles
Crystal Daynes / Justine Rice
(Silver - 2nd)
Junior Mixed Doubles
N/A
Senior Mixed Doubles
 

2003 Team Alberta - St. John, New Brunswick

Row (L-R): Al Davies (Chaperone), Cathy Janes (Chaperone), Justine Rice, Felina Badry, J.R. Eastman, Clayton Badry, Jason Doyle,
Cindy Pardy, Chris Youngs, Michelle Finch, Phillip Daynes, Tiffany Wilhelm, Adam Luc, Dianne Greening (Youth Director), Crystal Daynes
Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver - 2nd - 75 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Singles
N/A 
Senior Male Singles
N/A 
Junior Female Singles
N/A 
Senior Female Singles
Cindy Pardy (Gold - 1st)
Junior Male Doubles
Phillip Daynes / Adam Luc
(Bronze - Joint 3rd)
Senior Male Doubles
N/A 
Junior Female Doubles
N/A 
Senior Female Doubles
Crystal Daynes / Cindy Pardy
(Gold - 1st)
Junior Mixed Doubles
Phillip Daynes / Justine Rice (Silver - 2nd)
Senior Mixed Doubles
Jason Doyle / Crystal Daynes (Bronze - Joint 3rd)
Clayton Badry / Felina Badry (Bronze - Joint 3rd)

2002 Team Alberta - Edmonton, Alberta

2002y

Upper Row (L-R): Cathy Janes (Female Chaperone), Jake Vanderweit, Clayton Badry, Adam Luc, Jason Doyle, Scott Burnstick,
B. J. McKay, Basil McKay
Lower Row (L-R): Dianne Greening (Youth Director), Cassie Brown, Jessica Cooke, Cindy Pardy, Felina Badry, Justine Rice, Crystal Daynes

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver - 2nd - 74 points)
Nodor Cup
N/A
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
Scott Burnstick (Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Singles
N/A
Senior Female Singles
Cindy Pardy (Gold - 1st)
Jessica Cook (Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Doubles
Clayton Badry / Jake Vanderweit
(Bronze - Joint 3rd)
Senior Male Doubles
N/A
Junior Female Doubles
Crystal Daynes / Justine Rice
(Silver - 2nd)
Senior Female Doubles
Cindy Pardy / Jessica Cook
(Gold - 1st)

2001 Team Alberta - Dorval, Quebec

2001y

Upper Row (L-R): Sandy Gallinger (Chaperone/Coach), Clayton Badry, Michael Cooke, Scott Burnstick, Jason Doyle, Brett Foster,
Shannon Murphy, Cole Guenette, Chelsea Keenan, Danny Twomey (Chaperone/Coach)
Lower Row (L-R): Dianne Greening (Youth Director), Cindy Pardy, Jessica Cook, Felina Badry, Cheryl Derenowski

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver - 2nd - 82 points)

Nodor Cup
N/A

Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
Brett Foster (Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Singles
Cindy Pardy (Gold - 1st)
Senior Female Singles
Jessica Cook (Gold - 1st)
Junior Male Doubles
N/A
Senior Male Doubles
Brett Foster / Scott Burnstick
(Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Doubles
Cindy Pardy / Shannon Murphy
(Gold - 1st)
Senior Female Doubles
Felina Badry / Jessica Cook
(Gold - 1st)
Junior Male Special Event
N/A
 
Senior Male Special Event
N/A
Junior Female Special Event
Cindy Pardy (Gold - 1st)
Senior Female Special Event N/A

2000 Team Alberta - Sault Ste Marie, Northern Ontario

2000y

Upper Row (L-R): Al Davies (Chaperone/Coach), Jason Doyle, Shannon Murphy, Joshua Kelly, Ryan Rookes, Brett Foster,
Wyatt Thorson, Wanda Morgan (Chaperone/Coach)
Lower Row (L-R): Jessica Cook, Jill Vanclieaf, Felina Badry, Sarah Morgan, Cindy Pardy, B. J. McKay, Dianne Greening (Youth Director)

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver - 2nd - 83 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
N/A
 
Junior Female Singles
N/A
 
Senior Female Singles
Sarah Morgan (Gold - 1st)
Junior Male Doubles
 N/A
Senior Male Doubles
Brett Foster / Wyatt Thorson
(Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Doubles
Cindy Pardy / Felina Badry
(Gold - 1st)
Senior Female Doubles
Sarah Morgan / Jessica Cook
(Bronze - Joint 3rd)
&Junior Male Special Event
N/A
 
Senior Male Special Event
Brett Foster (Silver - 2nd)
Junior Female Special Event
Cindy Pardy (Gold - 1st)
Felina Badry (Silver - 2nd)
Senior Female Special Event
Sarah Morgan (Gold - 1st)

1999 Team Alberta - Saint John, New Brunswick

1999y

Upper Row (L-R): Danny Twomey (Chaperone/Coach), Cole Guenette, Jason Doyle, Eric LaFrance, Brody Howitt,
Wyatt Thorson, Chris Rennison
Lower Row (L-R): Dianne Greening (Youth Director), Nicole Derenowski, Felina Badry, Jessica Cook, Katie Stewart, Sarah Morgan,
Desiree Pudwell, Joan Mahar (Chaperone/Coach)

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Bronze - 3rd - 69 points)
Nodor Cup
N/A
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
N/A
 
Junior Female Singles
Felina Badry (Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Singles
Desiree Pudwell (Gold - 1st)
Sarah Morgan (Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Doubles
Jason Doyle / Cole Guenette
(Bronze - Joint 3rd)
Senior Male Doubles
N/A
Junior Female Doubles
N/A 
Senior Female Doubles
Desiree Pudwell / Sarah Morgan
(Gold - 1st)
Junior Male World Qualifier
N/A
Senior Male World Qualifier
N/A 
Junior Female World Qualifier
Felina Badry (4th Place)
Senior Female World Qualifier
N/A 

1998 Team Alberta - St Hyacinthe, Quebec

1998y

Upper Row (L-R): Wanda Morgan (Chaperone/Coach), B. J. McKay, B. J. Kelly, Matt Edwards, Wayne Walsh, Brody Howitt,
Chris Rennison, Tony Ashurst (Chaperone/Coach)
Lower Row (L-R): Desiree Pudwell, Crystal Davies, Tara Murphy, Sarah Morgan, Katie Stewart, Felina Badry, Dianne Greening (Youth Director)

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (6th Place - 64 points)
Nodor Cup
N/A
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
Wayne Walsh (Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Singles
N/A
Senior Female Singles
Sarah Morgan (Silver - 2nd)
Junior Male Doubles
N/A
Senior Male Doubles
N/A
 
Junior Female Doubles
N/A
Senior Female Doubles
Crystal Davies / Sarah Morgan
(Bronze - Joint 3rd)
Male World Qualifier Event
N/A
 
Female World Qualifier Event
Sarah Morgan (Bronze - 3rd)

1997 Team Alberta - Whitehorse, Yukon

1997y

Upper Row (L-R): Danny Twomey (Chaperone/Coach), Georgie Davies (Chaperone/Coach), Janine Kelly, Sarah Morgan, Boyd Tippett,
Crystal Davies, Wayne Walsh, Blaine Vanclieaf, Tim Decker
Lower Row (L-R): Dianne Greening (Youth Director), Amanda Crain, Katie Stewart, B. J. McKay, Michael Bloch, Lorna Burroughs

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Bronze - 3rd - 77 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Gold - 1st)
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
Wayne Walsh (Silver - 2nd)
Junior Female Singles
N/A
Senior Female Singles
Lorna Burroughs (Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Doubles
N/A 
Senior Male Doubles
N/A
Junior Female Doubles
Sarah Morgan / Katie Stewart
(Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Doubles
Crystal Davies / Lorna Burroughs
(Silver - 2nd)
Male World Qualifier Event
N/A
 
Female World Qualifier Event
Sarah Morgan (Gold - 1st)

1996 Team Alberta - Burlington, Ontario

1996y

Upper Row (L-R): Mike Mahar (Chaperone/Coach), Agnes Kelly (Chaperone/Coach), Mike Kelly, Matt Edwards, Wayne Walsh, Tim Decker,
Blaine Vanclieaf, Mark Lambert
Lower Row (L-R): Dianne Greening (Youth Director), Sarah Morgan, Katie Stewart, Lorna Burroughs, Janine Kelly, Crystal Davies, Amanda Crain

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Bronze - Joint 3rd - 70 points)
Nodor Cup
Team Alberta (Bronze - Joint 3rd)
Junior Male Singles
N/A
Senior Male Singles
Wayne Walsh (Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Singles
Katie Stewart (Silver - 2nd)
Senior Female Singles
Junior Male Doubles
N/A
Senior Male Doubles
Tim Decker / Wayne Walsh
(Bronze - Joint 3rd)
Junior Female Doubles
Katie Stewart / Janine Kelly
(Gold - 1st)
Senior Female Doubles
Amanda Crain / Lorna Burroughs
(Silver - 2nd)
Male World Qualifier Event
Wayne Walsh (Silver - 2nd)
Female World Qualifier Event
N/A

1995 Team Alberta - Regina, Saskatchewan

1995y

Upper Row (L-R): Tim Decker, Lorna Burroughs, Janine Kelly, Matt Edwards, Mark Ball, Jeff Kluthe, RCMP Officer, Scott Collins, Wayne Walsh, Andy O?Donnell, Jockey Welsh, Steve Edwards (Chaperone/Coach)
Lower Row (L-R): Jean Welsh (Youth Director), Crystal Davies, Amanda Crain, Sarah Morgan, Michaela Edwards,
Dianne Greening (Chaperone/Coach)

Overall Team and Individual Results
Canada Cup
Team Alberta (Silver - 2nd - 80 points)
Nodor Cup
N/A
Junior Male Singles
Wayne Walsh (Bronze - Joint 3rd)
Senior Male Singles
Scott Collins (Gold - 1st)
Junior Female Singles
Sarah Morgan (Gold - 1st)
Crystal Davies (Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Singles
N/A
Junior Male Doubles
N/A
Senior Male Doubles
N/A
Junior Female Doubles
Sarah Morgan / Crystal Davies
(Bronze - Joint 3rd)
Senior Female Doubles
Lorna Burroughs / Amanda Crain
(Gold - 1st)
Male World Qualifier Event
Wayne Walsh (Bronze - 3rd)
Female World Qualifier Event
Sarah Morgan (4th Place)
   
To submit Adult Alberta Results or Photos for listing on DA Website, please contact the Communications Director.
Junior Male Doubles
Dawson Murschell & Logan Crooks (Gold)
Senior Male Doubles
Shaun Narain & Jerahmiah Gutfreund (Gold)
Junior Female Doubles
No Medal
Senior Female Doubles
Abbigale Hatter & Carrie Price (Silver)
Junior Mixed Doubles
Felicia Boychuk & Dawson Murschell (Gold)
Senior Mixed Doubles
Abbigale Hatter & Shaun Narain (Silver)